Galapagosz szigetek
A Galápagos-szigetek a Csendes-óceánban találhatók, az Egyenlítő mentén, körülbelül 1000 kilométerre a dél-amerikai Ecuador partjaitól. A szigetcsoport 13 főbb, 6 kisebb és számos apró szigetből áll.
A szigetek vulkáni eredetűek. Körülbelül 4-5 millió évvel ezelőtt, tenger alatti vulkánok kitörése nyomán keletkeztek, amikor a kitörő és megszilárduló láva kiemelkedett az óceánból.
A szigetcsoportot 1535-ben a spanyolok fedezték fel, és neveztél el először "Elvarázsolt-szigetek"-nek, míg végül a köztudatban az itt élő óriásteknősökről - amelyeket a régi spanyol nyelven "galapago"-nak hívtak - kapott nevük terjedt el. Charles Darwin 1835-ben 5 hetet töltött itt, és a szigeteken élő állatok megfigyelése nyomán dolgozta ki az evolúció elméletét.
¤ Állatvilág ¤
Andok
Az Andok bolygónk leghosszabb hegyvonulatának, a Kordilleráknak a dél-amerikai szakasza, ami, mint valami hatalmas gerincoszlop, közel 8000 méter hosszúságban húzódik végig e földrészen. A Karib-tengertől kiindulva, a Csendes-óceán partvidékén vonul tovább, a déli félteke valamennyi éghajlati zónáján áthaladva: a trópusi vidékek meleg, nedves klímájától a Tűzföld rideg, fagyos tájaiig - ez egyébként az Antarktiszt leszámítva földünk legdélibb pontja.
A hosszú hegylánc a Csendes-óceánt övező, úgynevezett "tűzöv" része. Ha megfigyeljük a vulkánok elhelyezkedését bolygónkon, láthatjuk, hogy nagy számban, mintegy övszerűen körülölelik a Csendes-óceánt. Az andesi hegyláncban működő és kialudt vulkánok egyaránt szép számmal vannak - némelyik tűzhányó krátere több mint 6000 méter tengerszint feletti magasságban található. A hegylánc középső részén, 3800-4300 méteren terül el a tágas bolíviai fennsík - Tibet után a bolygó második legnagyobb és legmagasabban fekvő fennsíkja. Déli irányban az Andok vonulata fokozatosan alacsonyabbá válik, mígnem nagyszámú sziget lesz belőle.
¤ Kialakulása ¤ Állatvilág ¤
Forrás
|