Állatvilág
Az andesi vonulat magassága, kopársága - főleg a középső és déli részeken - roppantmód megnehezíti a növények megélhetését, ebből következik, hogy errefelé állatok sem nagyon tudtak kifejlődni.
Ezen a vidéken rendkívül nagy a napi hőmérséklet-ingadozás. Még ha az időjárás nappal kellemesen langyos is, éjszaka a hőmérséklet -15°C alá zuhan. Az itteni, ritkább légköri atmoszféra oxigéntartalma alacsonyabb, továbbá nem szűre meg a napsugárzást - ezért az élőlények ki vannak téve a kiszáradás é a hőguta veszélyének. Az Andokban csupán a legerősebb, legellenállóbb állatok tudtak fennmaradni. A tevefélék családjába tartozó állatok, mint a guanakó, a vikunya, az alpaka és a láma testét sűrű, puha gyapjú védi a hidegtől. Az oxigénhiány fellépésének megelőzésére nagyobb a szívük, vérüknek pedig nagyobb a vörösvértest-tartalma. A gyapjas csincsilla viseli az egyik legpuhább bundát az egész bolygón.
Az Andok legjellemzőbb állata azonban a Földön élő legnagyobb keselyű: az andesi kondor - más néven dél-amerikai kondor. Az erő és könnyedség érdekes keveréke, mivel tehetségesen kihasználja a hegyoldalak közelében meglévő légáramlatokat, képes akár órákon át vitorlázni a levegőben egyetlen szárnycsapás nélkül.
Forrás
|