Növényzet
A folyók, tavak, mocsarak mentén olyan növényzet fejlődik, amely nedves talajban vagy akár vízben is életképes. Az egyes növények, szükségleteiknek megfelelően, a száraz part menti szakaszon, közvetlenül a vízparton vagy a vízben fejlődnek. A vízpartról kiindulva, a víztükör belseje felé haladva legalább hat különféle zónát különböztethetünk meg:
1. Part menti erdősáv
A szárazföldön, a vízpartok mentén nő az égerfa, a nyár és a fűz, amelyek hosszú gyökereikkel mintegy megerősítik a part szilárdságát.
2. Zsombékos
Az itt élő sásfélék gyökereikkel a vízig hatolnak, és a száraz időszakokat átvészelik. A sáson kívül itt nő még a szittyó. és a piros virágú réti füzény is.
3. Nádas
A vízben álló nádasok számos állatnak szolgálnak biztonságos rejtekhelyül.
4. Bodnározó gyékényes
Tovább haladva a víz egyre mélyebb, a növények gyökérzete és törzsének egy része víz alá kerül. A bodnározó gyékényen kívül itt találjuk még a közönséges nyílfüvet, az aranysárga virágokkal pompázó mocsári gólyahírt és az ágas békabuzogányt.
5. Vízfelszínen lebegő növények
Amint a parttól egyre inkább eltávolodunk, láthatunk olyan növényeket is, amelyeknek rendkívül hosszú száruk köti össze iszapba eresztett gyökerüket a felszínen lebegő leveleikkel és virágaikkal. Ilyen a fehér tavirózsa vagy tündérrózsa, a vízitök és a leheletfinom víziboglárka. Más növények, mint az apró békalencse, szabadon lebegő gyökereikkel veszik fel a vízben oldott ásványi sókat.
6. Víz alatti növények
Ide tartoznak azok a növények, amelyeket a víz teljesen ellep - ilyen a süllőhínár és az úszó békaszőlő, amelyek csak virágaikat bocsátják felszínre, a megporzás érdekében.
Forrás
|