Fekete párduc
A híres párduc valójában nem más, mint egy teljesen hétköznapi leopárd! Jellegzetes foltjai kevésbé feltűnőek, mert alapszíne is fekete, nem pedig aranysárga. A fekete leopárd előfordulása az erdős területeken honos, míg a nyílt területeken – például szavannákon – gyakoribb az aranysárga leopárd. Ugyanakkor időnként előfordul, hogy ugyanabban az alomban születnek fekete és aranysárga kölykök egyaránt. A fekete párduc esküdt ellensége a tigris: a két nagymacska igényei hasonlóak élőhely tekintetében, de a tigris jóval nagyobb és erősebb a párducnál. Vadászaton, illetve a jobb területek kiválasztásakor a tigris győzedelmeskedik, sőt előfordul olyan eset is, hogy megöli, majd megeszi a párducot.
A kifejlett felnőtt párduc 50-60 kilogramm súlyú. Kedvelt zsákmányai a 20 és 50 kilogramm közötti szarvasok és antilopok, de ezek híján nem válogat, más állatokat is leterít: majmot, kecskét, borjút, sőt időnként kutyákat is elejt. Az összes vadmacskaféle közül a leopárd az, amelyik leginkább az ember közelében él: gyakran portyázik külvárosokban, veszélyt jelentve a háziállatokra és az óvatlanul az erdő felé kalandozókra egyaránt. A párduc magányos vadász: sötét színe, amely szinte láthatatlanná teszi a dzsungel félhomályában, fantasztikusan hatékonnyá teszi meglepetésszerű rajtaütésen alapuló technikáját: felkutatja zsákmányát, ugrik egyet, majd egy rövid, szinte kirobbanás szerű versenyfutás végén áldozatát annak nyakára mért egyetlen, halálos harapással teríti le.
Érdekesség
A „melanikus” melléknévvel bármilyen fajhoz tartozó, teljes egészében fekete színű állatot szokás illetni. Tehát tudományos szempontból a „fekete párduc” helyes elnevezése „melanikus leopárd” lenne.
Forrás
|