A bengáli tigris
Összetéveszthetetlen csíkos bundájával, amely örök időktől fogva a hatalom és a nemesség jelképe volt, s amellyel a „királyi tigris” elnevezést is kiérdemelte. Ez a nagymacska teljes mértékben alkalmazkodott a ragadozó életmódhoz: csíkjai meg-megtörik az állat profilját, ezáltal mintegy beleolvad a növényzetbe, ami gyilkos kelepcék felállítását teszi számára lehetővé. A tigrisnek 8 alfaja ismert.
-
Szibériai tigris
-
Bengáli tigris
-
Indokínai tigris
-
Maláj tigris
-
Szumátrai tigris
-
Dél-kínai tigris
-
Bali tigris (kihalt az 1840-es években)
-
Jávai tigris (kihalt az 1980-as években)
-
Kaszpi tigris (kihalt az 1970-es években,2009-től azonosnak tekintik a szibériai tigrissel)
Ezek közül a legnagyobb számban Közép- és Dél-Ázsia erdeiben és szavannáin a bengáli tigrisek élnek. Azonban ezt az állatot is a kihalás veszélye fenyegeti: a több évszakos kegyetlen mészárlás és a vadászatok során, továbbá élőhelyének folyamatos rombolása megtették hatásukat erre a kivételesen elegáns állatra is. A hímek közel 3 méter hosszúak és súlyuk akár a 200 kilogrammot is elérheti; a nőstények ennél valamivel kisebbek.
Az átlag 15 évig élő nőstény tigris akár 5-ször is szülhet, alkalmanként 1, 2 vagy 3 kölyköt. A kölykök igen sebezhetőek: éhen halhatnak vagy különböző betegségek következtében, továbbá könnyen áldozatul esnek vadkutyáknak, hiénáknak, és természetesen az embereknek. A kölykök két évig maradnak anyjuk mellett. Ezután a hím utódok elhagyják szülőhelyüket és új területek meghódítása felé veszik útjukat, míg a nőstények általában anyjuk területén maradnak.
A tigris hihetetlenül ügyes ragadozó, néha még a nálánál nagyobb ellenfelek fölött is képes győzedelmeskedni. Zsákmányának elejtésekor főleg cselekhez folyamodik, igen jó ugró, és általában oldalról vagy hátulról támad. Áldozatával egyetlen harapással végez a tarkójánál, ami által eltörik annak gerince, vagy pedig – nagyobb méretű állatok esetén – közvetlenül az áldozat torkát harapja át. Egyetlen éjszaka leforgása alatt a tigris képes akár 30 kilogramm húst is felfalni, egy-egy nagyobb zsákmánya elfogyasztása még így is napokig eltart. A tigris rendszerint kerüli az embert, de azokon a területeken, ahol kis élőhelyekre kényszerül, és a közelében nagyszámú ember él, sajnálatos módon létezik az „emberevő tigris” jelensége.
Érdekesség
Az „emberevő tigrisek” idősebb, gyönge vagy egyszerűen opportunista egyedek (az ember könnyű préda); India Sundarbans nevű régiójában 10 év alatt több mint 600 ember lelte halálát úgy, hogy tigris tépte szét!
Forrás
|