Bering-gleccser
A leghosszabb magashegységi gleccser
Észak-Amerika / USA (Alaszka állam)
Hosszúsága: 170km
A St. Elias- és a Chugach-hegység találkozásánál fekvò Mt. Logan hegycsúcs oldalában található és elér egészen a Kayak-sziget partjáig. Nevét egy dán tengerész, Vitus Jonassen Bering után kapta, aki orosz expedíciója élén 1741-ben kötött ki Alaszka partjainál.
Alaszka eljegesedett területén több nemzeti park védi a természet szépségeit.
A jégár (glecser) a magashegységekben és a sarkvidékeken a hóhatár felett öszegyűlő, majd összetömörödő, a nehézségi erő hatására a lejtőkön, völgyekben lassan lefelé mozgó, sajátos szerkezetű, képlékeny jégtömeg.
A hóhatár feletti rész az úgynevezett firngyűjtő, a hóhatár alatti az úgynevezett gleccsernyelv. A legnagyobb sebesség a jégár belsejében van, a külseje és az alja felé csökken. Ez a sebességkülönbség repedéseket okoz, amelyek helyenkènt meredek falakat és szakadékokat hoznak létre.
Az Alpokban a gleccserek 80-150m/év, a Himalájában 700-1300 m/év sebességgel mozognak. Nagyon nagy sebességűek a Grönland partjainak gleccserei, melyek 1100-3900 m/év sebességgel áradnak.
A jég a magával szállított törmelékkel vési, karcolja a völgyoldalakat és a völgytalpat és tipikus U-keresztmetszetű glecservölgyeket alakít ki. A jég felszínére hullott és a jégbe jutott kőzettörmelékekből keletkeznek a moréna halmok.
Forrás
|