Szibériai tigris
A szibériai tigris a legtermetesebb macskaféle. Testhossza, orra hegyétől a farka tövéig a 220 centimétert is elérheti, és előfordul, hogy farka hosszúsága az 1 métert is meghaladja. Magassága 115 centiméter, súlya akár 320 kilogramm is lehet. Aranysárga bundáját jellegzetes, keresztirányú sötétbarna csíkok tarkítják. Télen a szőre kivilágosodik, pofájának fehér szőrzete pedig hosszabb lesz, szakállra emlékeztet, hasán szinte sörényszerűvé válik. Az Amur-Usszuri folyó orosz tartományában és Mandzsúriában honos, északi irányban egészen a Bajkál-tóig találkozhatunk vele. Kedvelt élőhelyei a középmagas hegységek, 500-600 méter fölötti magasságában nem szívesen mozog; a nagyobb folyók mentén, a sűrű erdőben rejtőzik. Szívesen bújik meg a nádasban is, hiszen a hosszú, száraz nádszálak kiválóan elrejtik a rettenetes ragadozót a kíváncsi szemek elől.
A tigris nagyon ügyesen vadászik, az alkalmazott vadásztechnikát általában aszerint választja meg, milyen típusú állatot vesz üldözőbe. Nagyméretű zsákmánnyal szemben általában óvatosan kúszik a préda felé a magas fűben, és lopakodva közelít – bízva bundájának álcázó képességében. Hirtelen támad rá áldozatára, akit a futás lendületével és nagytermetű testével könnyedén felborít. Erős szemfogai szinte tőrként hasítják az áldozat nyakán a bőrt, végül megfolytja zsákmányát. Étrendjébe tartozik valamennyi közepes és nagyméretű állat. Leggyakoribb zsákmánya a vaddisznó (áldozatainak 40%-a), a szarvas (30%-ban) és a jávorszarvas (10%-ban). Más zsákmány hiányában a medvéket sem kíméli gyilkos támadásaitól.
A szibériai tigris magányos állat, területét vizeletével és a fák kérgén ejtett karmolásokkal jelöli meg. Csak párzási időszakban él egy másik példány – párja – territóriumában. Körülbelül 100 napos vemhesség után a nőstény egy barlang biztos rejtekén általában 3 kölyöknek ad életet. Az anyaállat hosszú ideig óvja és táplálja kicsinyeit. A kistigrisek 2-3 éves korukig maradnak anyjukkal; ekkor még idejük nagy részét játékkal töltik, de ez alatt tökéletesítik vadásztechnikájukat is, anyjuk segítségével megtanulják a táplálékszerzés fortélyait is.
Érdekességek
A tigris általában nem támad emberre, mivel nem jelent zsákmányt számára. Előfordulhat azonban, hogy vadászat közben megsebesült tigrisek (például, ha tarajos sünre vadásznak, az üldözött tüskéi súlyos sebeket ejtenek rajta) már nem képesek vadakat elejteni. Ilyenkor felfigyelnek az emberre, aki könnyebb prédát jelent számukra.
Forrás
|